Skip to content

Utställningskalender 2023

Här finns en sammanställning av alla utställningar för pudel under året.

Datum Plats Arrangör Typ av utställning Domare Sista anmälan
Januari
5 Göteborg/My Dog VÄKK INT, cruftskval. S: Arne Foss, Norge
M, D, T: Frank Kane, Storbritannien
13/12 -22 kl 12
6 Göteborg/My Dog VÄKK NAT S: Frank Kane, Storbritannien
M, D, T: Laurent Pichard, Schweiz
13/12 -22 kl 12
Februari
5 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL
Mars
April
8 Svalöv SPK Södra RASSPECIAL
9 Malmö SydSkåKK INT
15 Sundsvall VNKK NAT
23 Västerås WKK NAT Natalja Skalin, Sverige 29/3 kl 12
Maj
6 Skara SKKK NORDIC
13 Hässleholm NSKK NORDIC
14 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL
27 Gimo ULKK INT
27 Skellefteå SPK Norra RASSPECIAL
28 Piteå SNKK NAT Robert Kubes, Tjeckien 27/4 kl 12
28 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL
Juni
4 Norrköping ÖKK NAT Annika Ulltveit-Moe, Sverige 9/5 kl 12
10 Vännäs VBKK NORDIC
10 Vänersborg SPK Västra RASSPECIAL S, M: Jens Karlsson, Sverige
D, T: Stefan Rosteco Dimitrijevic, Serbien
11 Vänersborg NÄKK NORDIC
11 Vännäs SPK Norra RASSPECIAL
17 Leksand DKK NORDIC
18 Alfta HÄKK INT
Juli
2 Borås SÄKK NAT
2 Gällivare NNKK INT Per Lundström, Sverige 7/6 kl 12
7 Tvååker HKK INT
8 Tvååker HKK NAT
15 Piteå SPK Norra RASSPECIAL
16 Piteå SNKK NORDIC Svante Frisk, Sverige 15/6 kl 12
21 Märsta SPK Mellan RASSPECIAL
22 Märsta STOKK NORDIC
23 Västerås WKK INT
25 Vårgårda/Tånga Hed SPK-CS RASSPECIAL PUDELNATIONALEN
- HANAR -
S, T: Daniel Augustus, USA
M, D: Scott Wolfe, USA
BIS: Kerstin Nilsson, Danmark
OBS! Hanar denna dag.
26 Vårgårda/Tånga Hed SPK-CS RASSPECIAL PUDELNATIONALEN
- TIKAR -
S, T: Daniel Augustus, USA
M, D: Scott Wolfe, USA
BIS: Kerstin Nilsson, Danmark
OBS! Tikar denna dag.
27 Vårgårda/Tånga Hed SPK Västra RASSPECIAL S, T: Scott Wolfe, USA
M, D: Daniel Augustus, USA
29 Ransäter VKK INT
Augusti
5 Svenstavik JHKK INT
12 Överkalix NNKK NAT
12 Askersund ÖLKK INT
13 Ronneby BKK NORDIC
19 Eskilstuna SÖKK NORDIC
20 Norrköping ÖKK NORDIC Joakim Ohlsson, Sverige 27/7 kl 12
26 Ljungskile SPK Västra RASSPECIAL S, M: Sharon Pines-Haynes, Storbritannien
D, T: Arturo Sheppard, Storbritannien
26 Visby/Romakloster GKK NAT
27 Visby/Romakloster GKK NORDIC
27 Ljungskile VÄKK NAT
September
2 Löttorp SMÖKK NAT
9 Sandviken GÄKK INT
10 Gimo ULKK NAT
16 Falsterbo SydSkåKK NAT
Oktober
7 Sundsvall VNKK INT
8 Sundsvall SPK Norra RASSPECIAL
22 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL
November
4 Växjö SMÖKK INT
19 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL
December
9 Älvsjö, Stockholm Hundmässa SKK NORDIC, SE V-23 Cruftskval.