Skip to content

Utställningskalender 2022

Här finns en sammanställning av alla utställningar för pudel under året.

Datum Plats Arrangör Typ av utställning Domare Sista anmälan
Januari
8 Göteborg/My Dog VÄKK NAT M, D, T: Frank Kane, Storbritannien
S: Mikael Nilsson, Sverige
9/12 kl 12
9 Göteborg/My Dog VÄKK INT, cruftskval. M, D, T: Annika Ulltveit-Moe, Sverige
S: Frank Kane, Storbritannien
9/12 kl 12
Februari
6 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Patric Ragnarsson, Sverige
D, T: Joakim Ohlsson, Sverige
Mars
5 Vårgårda SPK Västra RASSPECIAL S, M: Lee Cox, Storbritannien
D, T: Jean-François Vanaken, Belgien
27 Svalöv SPK Södra RASSPECIAL Franco Gatti, Italien
April
16 Malmö SydSkåKK INT Leni Finne, Finland 25/3 kl 12
24 Västerås WKK NAT
Maj
8 Skara SKKK NORDIC
21 Hässleholm NSKK NORDIC Joyce O'Connor, Irland 26/4 kl 12
22 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL S, T: Vivianna Nodalli, Italien
M, D: Margaret Gorman, Irland
28 Gimo ULKK INT
28 Skellefteå SPK Norra RASSPECIAL Jens Karlsson, Sverige
29 Piteå SNKK NAT Bruno Nodalli, Italien 28/4 kl 12
29 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL Karin Linde Klerholm, Sverige
Juni
5 Norrköping ÖKK NAT Birgitta Svarstad, Sverige 9/5 kl 12
11 Vänersborg NÄKK INT
12 Vänersborg SPK Västra RASSPECIAL S, M: Jakub Kruczek, Polen
D, T: Anna Rogowska, Polen
18 Vännäs VBKK NAT
19 Vännäs SPK Norra RASSPECIAL
19 Leksand DKK NORDIC
Juli
2 Gällivare NNKK NORDIC
3 Borås SÄKK NORDIC
8 Tvååker HKK NAT
9 Tvååker HKK INT
9 Alfta HÄKK NAT Lisa Molin, Sverige 31/5 kl 12
16 Piteå SNKK NORDIC
23 Märsta STOKK NORDIC
24 Västerås WKK INT
31 Ransäter VKK NORDIC Michael Ganzer, Sverige
Augusti
6 Svenstavik JHKK NAT
13 Överkalix NNKK NAT
13 Askersund ÖKK NORDIC
14 Ronneby BKK NORDIC
14 Överkalix SPK Norra RASSPECIAL
20 Eskilstuna SÖKK INT
21 Norrköping ÖKK NORDIC Michael Ganzer, Sverige 26/7, kl 12
27 Visby GKK NAT
28 Visby GKK NORDIC
28 Ljungskile VAKK NAT
September
4 Löttorp SMÖKK NAT
10 Falsterbo SydSkåKK NAT
10 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Jussi Liimatainen, Finland
D, T: Adamo Cennini, Italien
11 Gimo ULKK NAT
17 Sandviken GKK INT
Oktober
8 Göteborg SPK Västra RASSPECIAL Marianne Slooijer, Nederländerna
15 Sundsvall VNKK INT
16 Sundsvall SPK Norra RASSPECIAL Svein Bjarne Helgesen, Norge
23 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL S, T: Tom Isherwood, Storbritannien
M, D: Anita Bax, Storbritannien
November
5 Växjö SMÖKK INT
20 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Alexandra Drott Staedler, Sverige
D, T: Tony Moran, Irland
December
11 Älvsjö, Stockholm Hundmässa SKK NORDIC, SE V-22 Cruftskval.