Skip to content

Utställningskalender 2022

Här finns en sammanställning av alla utställningar för pudel under året.

Datum Plats Arrangör Typ av utställning Domare Sista anmälan
Januari
8 Göteborg/My Dog VÄKK NAT M, D, T: Frank Kane, Storbritannien
S: Mikael Nilsson, Sverige
INSTÄLLD
9 Göteborg/My Dog VÄKK INT, cruftskval. M, D, T: Annika Ulltveit-Moe, Sverige
S: Frank Kane, Storbritannien
INSTÄLLD
Februari
6 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Patric Ragnarsson, Sverige
D, T: Joakim Ohlsson, Sverige
INSTÄLLD
Mars
5 Vårgårda SPK Västra RASSPECIAL S, M: Lee Cox, Storbritannien
D, T: Jean-François Vanaken, Belgien
INSTÄLLD
27 Svalöv SPK Södra RASSPECIAL Franco Gatti, Italien 3/3 kl 12
April
16 Malmö SydSkåKK INT Leni Finne, Finland 25/3 kl 12
23 Uppsala SPK Mellan RASSPECIAL S,M: Jens Karlsson, Sverige
D, T: Markus Gisslén, Sverige
6/4 kl 12
24 Västerås WKK NAT Svante Frisk, Sverige 29/3 kl 12
30 Ljungskile SPK Västra RASSPECIAL S, M: Michael Coad, Storbritannien
D, T: Jean-François Vanaken, Belgien
29/3 kl 12
Maj
1 Ljungskile VÄKK INT Eva Nielsen, Sverige 29/3 kl 12
8 Skara SKKK NORDIC Annika Ulltveit-Moe, Sverige 5/4 kl 12
21 Hässleholm NSKK NORDIC Joyce O'Connor, Irland 26/4 kl 12
22 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL S, T: Marco Pedro Lopez, Italien
M, D: Marie Hogarty, Irland
30/4 kl 12
28 Gimo ULKK INT Ann-Charlotte Hillberger, Sverige 3/5 kl 12
28 Skellefteå SPK Norra RASSPECIAL Marie Callert, Sverige 28/4 kl 12
29 Piteå SNKK NAT Bruno Nodalli, Italien 29/4 kl 12
29 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL Karin Linde Klerholm, Sverige 3/5 kl 12
Juni
5 Norrköping ÖKK NAT Birgitta Svarstad, Sverige 9/5 kl 12
11 Vänersborg NÄKK INT S, M: Jakub Kruczek, Polen
D, T: Anna Rogowska, Polen
17/5 kl 12
12 Vänersborg SPK Västra RASSPECIAL S, M: Anna Rogowska, Polen
D, T: Jacub Kruczek, Polen
17/5 kl 12
18 Vännäs VBKK NORDIC Patrick Ragnarson, Sverige 25/5 kl 12
19 Vännäs SPK Norra RASSPECIAL Aleksandar Petrovic, Serbien 18/5 kl 12
19 Leksand DKK NORDIC Cindy Pettersson, Sverige 25/5 kl 12
Juli
1 Borås SÄKK NORDIC S: Svein Björnes, Danmark
M, D, T: Jussi Liimatainen, Finland
10/6 kl 12
2 Gällivare NNKK NORDIC Jeanett Lemmeke, Sverige 8/6 kl 12
8 Tvååker HKK NAT S: June Wall, Irland
M, D, T: Bruno Nodalli, Italien
14/6 kl 12
9 Tvååker HKK INT S: Bruno Nodalli, Italien
M, D, T: June Wall, Irland
14/6 kl 12
9 Alfta HÄKK NAT Lisa Molin, Sverige 31/5 kl 12
16 Piteå SNKK NORDIC Kurt Nilsson, Sverige 16/6 kl 12
17 Piteå SPK Norra RASSPECIAL Eva Nielsen, Sverige
23 Märsta STOKK NORDIC S: Astrid Lundava, Estland
M, D, T: Åsa Förding Andersson, Sverige
28/6 kl 12
24 Västerås WKK INT Massimo Inzoli, Italien 27/6 kl 12
31 Ransäter VKK NORDIC Michael Ganzer, Sverige 12/7 kl 12
Augusti
6 Svenstavik JHKK NAT Karin Linde-Klerholm, Sverige 7/7 kl 12
13 Överkalix NNKK NAT Siv Sandö, Norge 20/7 kl 12
13 Askersund ÖLKK NORDIC Karl-Erik Johansson, Sverige 20/7 kl 12
14 Ronneby BKK NORDIC Ivan Vasiljevic, Serbien 19/7 kl 12
20 Eskilstuna SÖKK INT Heidi Kumm, Estland 28/7 kl 12
21 Norrköping ÖKK NORDIC Michael Ganzer, Sverige 26/7 kl 12
27 Visby/Romakloster GKK NAT Åsa Fröding-Andersson, Sverige 3/8 kl 12
28 Visby/Romakloster GKK NORDIC Anna-Lena Angeria, Sverige 3/8 kl 12
28 Ljungskile VÄKK NAT Carina Johansson, Sverige 1/8 kl 12
September
4 Böda Sand SMÖKK NAT Torbjörn Skaar, Sverige 9/8 kl 12
10 Falsterbo SydSkåKK NAT Martin Johansson, Sverige 10/8 kl 12
10 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Jussi Liimatainen, Finland
D, T: Adamo Cennini, Italien
11 Gimo ULKK NAT
17 Sandviken GÄKK INT Michael Laub, Danmark 29/8 kl 12
Oktober
8 Göteborg SPK Västra RASSPECIAL Marianne Slooijer, Nederländerna
15 Sundsvall VNKK INT
16 Sundsvall SPK Norra RASSPECIAL Svein Bjarne Helgesen, Norge
23 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL S, T: Tom Isherwood, Storbritannien
M, D: Anita Bax, Storbritannien
November
5 Växjö SMÖKK INT S: Arne Foss, Norge
M, D, T: Maja Korosec, Slovenien
4/10 kl 12
20 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Alexandra Drott Staedler, Sverige
D, T: Tony Moran, Irland
December
11 Älvsjö, Stockholm Hundmässa SKK NORDIC, SE V-22 Cruftskval. S, M: Lee Cox, Storbritannien
D, T: Kim Sillito-Beale, Storbritannien
8/11 kl 12