Är du nyfiken på vad man egentligen gör på en utställning? Eller kanske intresserad av att ställa ut din pudel?
Pudelklubbens avdelningar arrangerar ofta ringträningar där både nybörjare och rutinerade ekipage samlas för att träna både sig själva och sina hundar i konsten att visa hund. På SKKs hemsida finns matnyttig information om allt som rör utställning – bland annat filmer som visar hur en utställning går till och vad du behöver för att förbereda dig och din hund.
Utställningskalender 2024
Här finns en sammanställning av alla utställningar för pudel under året.
Datum | Plats | Arrangör | Typ av utställning | Domare | Sista anmälan |
---|---|---|---|---|---|
Januari | |||||
13 | Göteborg/My Dog | VÄKK | NAT | Jan Törnblom, Sverige | 12/12 kl 12 |
14 | Göteborg/My Dog | VÄKK | INT, cruftkval. | Anders Tunold-Hanssen, Norge | 12/12 kl 12 |
Februari | |||||
3 | Eskilstuna | SPK Mellan | RASSPECIAL |
S, M: Anita Duggan, Irland D, T; June Wall, Irland |
15/1 kl 12 |
Mars | |||||
23 | Herrljunga | SPK Västra | RASSPECIAL | Liane Kubbe, Tyskland | 29/2 kl 12 |
April | |||||
13 | Svalöv | SPK Södra | RASSPECIAL |
S, M: Christina Johansson, Norge D, T: Ann-Christin Johansson, Sverige |
27/3 kl 12 |
14 | Svalöv | SPK Södra | RASSPECIAL |
S, M: Ann-Christin Johansson, Sverige D, T: Christina Johansson, Norge |
28/3 kl 12 |
28 | Västerås | WKK | NAT | Jeanett Lemmeke, Sverige | 29/3 kl 12 |
Maj | |||||
5 | Skara | SKKK | INT | Johnny Andersson, Sverige | 15/4 kl 12 |
18 | Gimo | ULKK | INT | Elisabeth Feuz, Schweiz | 26/4 kl 12 |
19 | Gimo | SPK Mellan | RASSPECIAL | Beatrice Muretti, Italien | 29/4 kl 12 |
24 | Ronneby | SydSkåKK | INT |
S: Lorena Merati, Italien M, D, T: Gavin Robertson, Storbritannien |
2/5 kl 12 |
25 | Ronneby | SydSkåKK | NORDIC |
S: Dimitry van Raamsdonk, Belgien M, D, T: Chantal van Raamsdonk-Blatter, Belgien |
2/5 kl 12 |
25 | Luleå | SPK Norra | RASSPECIAL | Svein E Bjørnes, Danmark | 25/4 kl 12 |
26 | Ronneby | SydSkåKK | INT |
S: Juha Kares, Finland M, D, T: Lorena Merati, Italien |
2/5 kl 12 |
26 | Boden | SNKK | INT | Lisbeth Campell, Norge | 25/4 kl 12 |
Juni | |||||
8 | Vännäs | VBKK | NORDIC | Vesa Lehtonen, Finland | 20/5 kl 12 |
8 | Vänersborg | NÄKK | NORDIC |
S, M: Tiina Taulos, Finland D, T: Arne Foss, Norge |
14/5 kl 12 |
9 | Vänersborg | SPK Västra | RASSPECIAL |
S, M: Mikael Nilsson, Sverige D, T: Tiina Taulos, Finland |
13/5 kl 12 |
9 | Vännäs | SPK Norra | RASSPECIAL | Christina Johansson, Norge | 12/5 kl 12 |
15 | Mohed | HÄKK | INT | Margaret Conran O’Gorman, Irland | 28/5 kl 12 |
16 | Leksand | DKK | NAT | Joakim Ohlsson, Sverige | 27/5 kl 12 |
30 | Gällivare | NNKK | INT | Elina Haapaniemi, Finland | 4/6 kl 12 |
30 | Borås | SÄKK | NAT |
S, M: Birgitta Svarstad, Sverige D, T: Mikael Nilsson, Sverige |
12/6 kl 12 |
Juli | |||||
4 | Tvååker | HKK | INT | Alexandra Drott Staedler, Sverige | 5/6 kl 12 |
5 | Tvååker | HKK | NORDIC | Marie Thorpe, Irland | 5/6 kl 12 |
14 | Västerås | WKK | INT | Ante Lucin, Kroatien | 28/6 kl 12 |
20 | Märsta | STOKK | INT | Claudio De Giuliani, Italien | 28/6 kl 12 |
20 | Piteå | SPK Norra | RASSPECIAL | Michael Coad, Storbritannien | 20/6 kl 12 |
21 | Piteå | SNKK | NAT | Chantal Van Raamsdonk-Blatter, Belgien | 20/6 kl 12 |
21 | Märsta | SPK Mellan | RASSPECIAL |
S, M: Nicola Smolic, Kroatien D, T: Suzana Šimon, Kroatien |
1/7 kl 12 |
28 | Ransäter | VKK | NORDIC | Benny Blidh von Schedvin, Sverige | 2/7 kl 12 |
Augusti | |||||
3 | Svenstavik | JHKK | NORDIC | Patric Ragnarson, Sverige | 4/7 kl 12 |
10 | Överkalix | NNKK | NAT | Robert Dawson, Thailand | 16/7 kl 12 |
10 | Askersund | ÖLKK | NORDIC | Gunilla Albrigtsen, Sverige | 17/7 kl 12 |
17 | Eskilstuna | SÖKK | INT | Jens Karlsson, Sverige | 29/7 kl 12 |
18 | Norrköping | ÖKK | NORDIC | José Homem de Mello, Portugal | 25/7 kl 12 |
25 | Backamo | VÄKK | NAT | Marie Callert, Sverige | 30/7 kl 12 |
31 | Visby/Romakloster | GKK | NORDIC | Jacub Kruczek, Polen | 7/8 kl 12 |
September | |||||
1 | Visby/Romakloster | GKK | INT | Maritha Östlund Holmsten, Sverige | 7/8 kl 12 |
7 | Högbo | GÄKK | NORDIC | Albert Easdon, Storbritannien | 23/8 kl 12 |
8 | Löttorp | SMÖKK | NAT | Maritha Östlund Holmsten, Sverige | 13/8 kl 12 |
14 | Tomelilla | SydSkåKK | NAT | Joakim Ohlsson, Sverige | 25/8 kl 12 |
15 | Gimo | ULKK | NAT | ||
28 | Herrljunga | SPK Västra | RASSPECIAL | Bente Bjerkås, Norge | |
Oktober | |||||
5 | Sundsvall | VNKK | NORDIC | ||
6 | Gnarp | SPK Norra | RASSPECIAL |
S, D: Alexandra Drott Staedler, Sverige M, T: Johan Andersson, Sverige |
8/9 kl 12 |
27 | Hässleholm | SPK Södra | RASSPECIAL |
Hana Krejcova, Italien Julija Dijakovskaja, Litauen |
|
November | |||||
3 | Växjö | SMÖKK | INT |
S: Maija Lehtonen, Finland M, D, T: Svante Frisk, Sverige |
1/10 kl 12 |
23 | Eskilstuna | SPK Mellan | RASSPECIAL | ||
December | |||||
15 | Älvsjö, Stockholm Hundmässa | SKK |
NORDIC, NORDV-24 Cruftskval. |
S, T: Bruno Nodalli, Italien M, D: Richard Powell, USA |
12/11 kl 12 |