Skip to content

Utställningskalender 2024

Här finns en sammanställning av alla utställningar för pudel under året.

Datum Plats Arrangör Typ av utställning Domare Sista anmälan
Januari
13 Göteborg/My Dog VÄKK NAT Jan Törnblom, Sverige 12/12 kl 12
14 Göteborg/My Dog VÄKK INT, cruftkval. Anders Tunold-Hanssen, Norge 12/12 kl 12
Februari
3 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Anita Duggan, Irland
D, T; June Wall, Irland
15/1 kl 12
Mars
23 Herrljunga SPK Västra RASSPECIAL Liane Kubbe, Tyskland 29/2 kl 12
April
13 Svalöv SPK Södra RASSPECIAL S, M: Christina Johansson, Norge
D, T: Ann-Christin Johansson, Sverige
27/3 kl 12
14 Svalöv SPK Södra RASSPECIAL S, M: Ann-Christin Johansson, Sverige
D, T: Christina Johansson, Norge
28/3 kl 12
28 Västerås WKK NAT Jeanett Lemmeke, Sverige 29/3 kl 12
Maj
5 Skara SKKK INT Johnny Andersson, Sverige 15/4 kl 12
18 Gimo ULKK INT Elisabeth Feuz, Schweiz 26/4 kl 12
19 Gimo SPK Mellan RASSPECIAL Beatrice Muretti, Italien 29/4 kl 12
24 Ronneby SydSkåKK INT S: Lorena Merati, Italien
M, D, T: Gavin Robertson, Storbritannien
2/5 kl 12
25 Ronneby SydSkåKK NORDIC S: Dimitry van Raamsdonk, Belgien
M, D, T: Chantal van Raamsdonk-Blatter, Belgien
2/5 kl 12
25 Luleå SPK Norra RASSPECIAL Svein E Bjørnes, Danmark 25/4 kl 12
26 Ronneby SydSkåKK INT S: Juha Kares, Finland
M, D, T: Lorena Merati, Italien
2/5 kl 12
26 Boden SNKK INT Lisbeth Campell, Norge 25/4 kl 12
Juni
8 Vännäs VBKK NORDIC Vesa Lehtonen, Finland 20/5 kl 12
8 Vänersborg NÄKK NORDIC S, M: Tiina Taulos, Finland
D, T: Arne Foss, Norge
14/5 kl 12
9 Vänersborg SPK Västra RASSPECIAL S, M: Mikael Nilsson, Sverige
D, T: Tiina Taulos, Finland
13/5 kl 12
9 Vännäs SPK Norra RASSPECIAL Christina Johansson, Norge 12/5 kl 12
15 Mohed HÄKK INT Margaret Conran O’Gorman, Irland 28/5 kl 12
16 Leksand DKK NAT Joakim Ohlsson, Sverige 27/5 kl 12
30 Gällivare NNKK INT Elina Haapaniemi, Finland 4/6 kl 12
30 Borås SÄKK NAT S, M: Birgitta Svarstad, Sverige
D, T: Mikael Nilsson, Sverige
12/6 kl 12
Juli
4 Tvååker HKK INT Alexandra Drott Staedler, Sverige 6/6 kl 12
5 Tvååker HKK NORDIC Marie Thorpe, Irland 6/6 kl 12
14 Västerås WKK INT Ante Lucin, Kroatien 28/6 kl 12
20 Märsta STOKK INT Claudio De Giuliani, Italien 28/6 kl 12
20 Piteå SPK Norra RASSPECIAL Michael Coad, Storbritannien
21 Piteå SNKK NAT Chantal Van Raamsdonk-Blatter, Belgien 20/6 kl 12
21 Märsta SPK Mellan RASSPECIAL S, M: Nicola Smolic, Kroatien
D, T: Suzana Šimon, Kroatien
28 Ransäter VKK NORDIC Benny Blidh von Schedvin, Sverige 2/7 kl 12
Augusti
3 Svenstavik JHKK NORDIC Patric Ragnarson, Sverige 4/7 kl 12
10 Överkalix NNKK NAT Robert Dawson, Thailand 16/7 kl 12
10 Askersund ÖLKK NORDIC Gunilla Albrigtsen, Sverige 17/7 kl 12
17 Eskilstuna SÖKK INT Jens Karlsson, Sverige 29/7 kl 12
18 Norrköping ÖKK NORDIC José Homem de Mello, Portugal 25/7 kl 12
25 Backamo VÄKK NAT
31 Visby/Romakloster GKK NORDIC Jacub Kruczek, Polen 7/8 kl 12
September
1 Visby/Romakloster GKK INT Maritha Östlund Holmsten, Sverige 7/8 kl 12
7 Högbo GÄKK NORDIC Albert Easdon, Storbritannien 23/8 kl 12
8 Löttorp SMÖKK NAT Maritha Östlund Holmsten, Sverige 13/8 kl 12
14 Tomelilla SydSkåKK NAT Joakim Ohlsson, Sverige 25/8 kl 12
15 Gimo ULKK NAT
Oktober
5 Sundsvall VNKK NORDIC
6 Gnarp SPK Norra RASSPECIAL S, D: Alexandra Drott Staedler, Sverige
M, T: Johan Andersson, Sverige
12 Herrljunga SPK Västra RASSPECIAL Bente Bjerkås, Norge
27 Hässleholm SPK Södra RASSPECIAL Hana Krejcova, Italien
Julija Dijakovskaja, Litauen
November
3 Växjö SMÖKK INT S: Maija Lehtonen, Finland
M, D, T: Svante Frisk, Sverige
1/10 kl 12
23 Eskilstuna SPK Mellan RASSPECIAL
December
15 Älvsjö, Stockholm Hundmässa SKK NORDIC, NORDV-24
Cruftskval.